Często kosmetyki, które kupujemy w sklepach są, wypełnione podejrzanymi składnikami, a do tego są po prostu drogie. Na wyciągnięcie ręki jest peeling cukrowy, który świetnie sprawdzi się jako ekonomiczny sposób na uzyskanie miękkiej i pięknej skóry. Sprawdź jakie efekty może Ci zaoferować oraz poznaj 4 domowych przepisów na peeling z cukru.
Spis treści
Efekty stosowania peelingu cukrowego
Cukier jest produktem dostępnym w praktycznie każdej kuchni. Niewielka ilość tego składnika może posłużyć do przygotowania domowego peelingu. Poniżej opisane efekty stosowania mogą być wzmocnione przez dodatkowe składniki takie jakie oleje, miód, aloes czy sok z cytryny.
- Złuszcza naskórek – jedną z podstawowych zalet peelingu cukrowego jest to, że pomaga on złuszczać skórę. Usuwa martwe komórki skóry z powierzchni skóry, pomagając poprawić wygląd skóry. Po zabiegu Twoja skóra będzie miękka i gładka.
- Redukuje nadmiar sebum – peeling cukrowy może pomóc zmniejszyć tłustość skóry poprzez odblokowanie porów.
- Poprawia krążenia – proces złuszczania zwiększa przepływ krwi do powierzchni skóry, wpływając pozytywnie na jej zdrowy wygląd. Dodatkowo, poprawa krążenia może pomóc zmniejszyć stan zapalny i promować regeneracje komórek.
- Redukuje drobne linie i zmarszczki – proces złuszczania usuwa martwe komórki skóry z powierzchni skóry, co może pomóc w wygładzeniu drobnych linii i zmarszczek.
- Odblokowuje pory – zatkane pory mogą prowadzić do zaskórników, białych wągrów i innych rodzajów niedoskonałości. Peeling cukrowy może pomóc odblokować pory i usunąć zanieczyszczenia ze skóry.
Jaki cukier wybrać do peelingu?
Do przygotowania peelingu możesz wybrać dowolny rodzaj cukru – każdy z nich nadaje się świetnie do złuszczenia skóry. Istnieją jednak pomiędzy nimi drobne różnice.
- brązowy cukier – delikatny i najmniej ścierny
- zwykły biały – średnio ścierny,
- organiczny – posiada najgrubsze kryształki, zapewnia mocne złuszczenie.
Rodzaj użytego cukru powinien być dostosowany do potrzeb. Jeśli zależy Ci na delikatnym złuszczeniu wybierz brązowy, jeśli na mocniejszym to lepszym wyborem będzie cukier organiczny. Możesz również pójść na kompromis mieszając różne rodzaje cukru.
5 przepisów na domowy peeling cukrowy
Podstawowy przepis na peeling ogranicza się do wymieszani cukru z wodą lub olejem, taki jak kokosowy. Można jednak pójść o krok dalej i dodać inne składniki, które wzmocnią działanie peelingu. Poniżej znajdziesz 5 przepisów do różnych rodzajów skóry.
1. Nawilżający peeling cukrowy
Kryształki cukru delikatnie usuwają martwe komórki skóry, podczas gdy aloes jest naturalnym środkiem, zapewniającym głębokie nawilżanie. Aloes wspomaga również gojenie się ran i pomaga chronić przed uszkodzeniami słonecznymi.
Składniki:
- 4 łyżki cukru,
- 3 łyżki aloesu.
2. Peeling cukrowy do skóry wrażliwej
Brązowy cukier jest skutecznym, a jednocześnie łagodnym środkiem złuszczającym, który głęboko oczyszcza skórę. Olej kokosowy tworzy na skórze warstwę ochronną, zmiękczając ją oraz otaczając odżywczą wilgocią. Wreszcie, kilka kropli olejku lawendowego dodaje dodatkowego efektu kojącego. Te trzy składniki razem tworzą idealny peeling dla osób o wrażliwej skórze. Jeśli nie masz olejku lawendowego warto się w niego zaopatrzyć. Świetnie sprawdzi się również jako naturalny sposób na przyśpieszenie wzrostu włosów.
Składniki:
- 1/2 szklanki brązowego cukru,
- 1/2 szklanki oleju kokosowego,
- 2 krople olejku lawendowego.
3. Peeling cukrowy do skóry skłonnej do stanów zapalnych
Cukier jest znany z tego, że pomaga usunąć martwe komórki skóry, nadając skórze gładkość. Miód pomaga zneutralizować bakterie, które mogą być przyczyną stanu zapalnego. Olej kokosowy również posiada właściwości przeciwbakteryjne, a do tego pozostawi Twoją skórę nawilżoną, zapobiegając nadmiernemu wydzielaniu sebum.
Składniki:
- 4 łyżki cukru,
- 1 łyżka miodu naturalnego,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
4. Peeling cukrowy anti-aging
Cukier pomoże złuszczyć i usunąć nadmiar zanieczyszczeń i olejków ze skóry. Napar z zielonej herbaty jest pełen przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, tym samy spowalniając proces starzenia się skóry. Dodatek olejku jojoba pomoże nawilżyć i zatrzymać wilgoć wewnątrz tkanek.
Składniki:
- 1/2 szklanki cukru,
- 1/4 szklanki naparu z zielonej herbaty,
- 1 łyżka olejku jojoba.
5. Oczyszczający peeling cukrowy
Cukier zapewnia delikatne złuszczanie, które pomaga pozbyć się z powierzchni skóry zanieczyszczeń. Woda różana pomaga ukoić i zrównoważyć poziom pH, a także posiada działanie przeciwzapalne. Olej kokosowy jak wiadomo z poprzednich przepisów świetnie nawilża skórę oraz działa antybakteryjnie. Połączenie tych składników tworzy peeling, który dogłębnie oczyści i odżywi Twoją skórę.
Składniki:
- 1/2 szklanki cukru,
- 2 łyżki wody różanej,
- 2 łyżki oleju kokosowego.