Każdy z nas chce mieć gładką skórę, pełną blasku. Zamiast kupować drogie peelingi w sklepie, możesz wypróbować domowy peeling z fusów po kawie! Dlaczego warto? Peeling z kawy może pomóc złuszczyć martwy naskórek, ograniczyć działanie wolnych rodników oraz zredukować opuchliznę. Poznaj właściwości oraz 5 przepisów na peeling do skóry z fusów po kawie.
Spis treści
Jak działają fusy z kawy na skórę?
Fusy z kawy są świetną alternatywą dla drogich produktów do pielęgnacji skóry. Są pełne przeciwutleniaczy, pomagających chronić komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają i postarzają skórę. Zawierają również kwas chlorogenowy, który może zmniejszyć stan zapalny i opuchliznę wokół oczu. Ponadto, naturalne właściwości złuszczające fusów z kawy sprawiają, że są one doskonałym sposobem na pozbycie się martwych komórek skóry. Warto wspomnieć również o kofeinie, która pobudza krążenie oraz produkcję kolagenu, który odpowiada za młodzieńczy wygląd skóry.
Jak działają fusy z kawy na skórę?
Fusy z kawy można użyć jako składnik peelingu, ale również jako dodatek do maseczki na twarz lub używać w formie kompresu. Dlaczego warto postawić na kawę?
- Zmniejsza stan zapalny – fusy z kawy zawierają polifenole o właściwościach przeciwzapalnych. Może to pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk skóry.
- Złuszcza naskórek – fusy z kawy mogą być również stosowane jako środek złuszczający, aby pozbyć się martwych komórek skóry i odsłonić jaśniejszą, bardziej promienną skórę.
- Zmniejsza opuchliznę oczu – jeśli masz opuchnięte oczy, umieść łyżkę fusów z kawy w czystej ściereczce i przyłóż do skóry powiek oraz wkoło oczu na kilka minut. Kofeina zawarta w kawie może pomóc zwęzić naczynia krwionośne i zmniejszyć obrzęk.
- Zwalcza wolne rodniki – wolne rodniki to cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i prowadzić do przedwczesnego starzenia się. Przeciwutleniacze w fusach z kawy mogą pomóc w walce z wolnymi rodnikami i chronić skórę przed uszkodzeniami.
- Stymuluje krążenie – kofeina w fusach z kawy może również pomóc w stymulowaniu krążenia, nadając skórze zdrowego blasku.
- Redukuje cellulit – cellulit to rodzaj tłuszczu, którego często trudno się pozbyć. Masowanie skóry peelingiem z kawy pomaga poprawić wygląd skóry, a tym samym zmniejszyć widoczność cellulitu.
- Nawilża skórę – fusy z kawy mogą być również stosowane jako naturalny środek nawilżający skórę. Wystarczy wymieszać je z olejem bądź żelem aloesowym, a następnie nałożyć na skórę.
- Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV – fusy z kawy zawierają przeciwutleniacz o nazwie kwas ferulowy, który jak wykazano, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Oznacza to, że fusy z kawy mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju zmarszczek, plam słonecznych i innych oznak starzenia się spowodowanych ekspozycją na światło słoneczne.
- Łagodzi oparzenia słoneczne – jeśli masz skórę poparzoną słońcem, spróbuj zastosować chłodny kompres wykonany z fusów po kawie zmieszanych z wodą lub aloesem. Taka mikstura pomoże złagodzić uczucie pieczenia i przyspieszy proces gojenia.
Przepisy na domowe peeling z fusów kawy
Peeling z fusów kawy jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać je z odrobiną wody lub oleju, aż do uzyskania konsystencji pasty. Możesz również dodać inne składniki, takie jak miód, jogurt lub aloes, aby poza złuszczeniem wzmocnić peeling o dodatkowe działanie. Poniżej znajdziesz przepisy na domowe peeling z fusów kawy do różnego typu skóry.
1. Rozjaśniający peeling
Sok z cytryny pomaga rozjaśnić skórę, podczas gdy olej kokosowy odżywia i nawilża. Na dodatek, kofeina zawarta w ziarnach kawy pomaga pobudzić krążenie w naczyniach krwionośnych. Kiedy skończysz złuszczać skórę, Twoja skóra będzie pełna blasku!
Składniki:
- 2 łyżki fusów z kawy,
- 1/4 szklanki jogurtu naturalne,
- 1 łyżka oleju kokosowego,
- 1/2 soku z cytryny.
2. Nawilżający peeling
Głęboko nawilżający peeling wykonany z fusów z kawy to idealny dodatek do każdej rutyny pielęgnacyjnej! Kawa i kakao pomaga usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki z powierzchni naszej skóry. Jogurt i miód posiada natomiast silne działanie nawilżająca. Połączenie wszystkie składników sprawia, że po użyciu peelingu Twoja skóra pozostanie głęboko oczyszczona, a przed wszystkim nawilżona.
Składniki:
- 2 łyżki fusów z kawy,
- 1/4 szklanki jogurtu lub kefiru,
- 1 łyżka miodu naturalnego,
- 2 łyżki kakao.
3. Na przebarwienia
Fusy kawy zawierają związki, które pobudzają krążenie krwi, pomagając zmniejszyć widoczność nierówności pigmentacyjnych. Brązowy cukier jest naturalnym środkiem złuszczającym, który pomaga usunąć martwe komórki i odsłonić zdrową skórę. Wreszcie, olej migdałowy zawierający między innymi witaminę E, wspomaga nawilżenie oraz promuje równy koloryt skóry.
Składniki:
- 1 łyżka fusów z kawy,
- 1 łyżka brązowego cukru,
- 2 łyżki oleju migdałowego.
4. Peeling do skóry przetłuszczającej się
Peeling do skóry tłustej wykonany z fusów z kawy to świetny domowy sposób, który może pomóc utrzymać nawilżenie skóry, jednocześnie kontrolując produkcję sebum. Połączenie oleju kokosowego, cukru i cynamonu w proszku nie tylko boskie pachnie, ale również ma naturalne właściwości delikatnie złuszczające i odżywiające skórę.
O ile działanie 3 głównych składników znane je z wcześniejszych przepisów warto dodać kilka słów do działania cynamonu. W przypadku tego peelingu pełni on rolę „pochłaniacza” nadmiaru sebum. Ponadto posiada silne właściwości antybakteryjne, pomagając zwalczać bakterie lub infekcje spowodowane zatkanymi porami.
Składniki:
- 1/4 szklanki fusów po kawie,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 1/4 szklanki cukru,
- 1/2 łyżeczki cynamonu w proszku
5. Peeling do skóry skłonnej do stanów zapalnych
Fusy z kawy zawierają przeciwutleniacze, które pomagają chronić przed uszkodzeniami skóry, podczas gdy sól Epsom jest środkiem przeciwzapalnym, łagodząc istniejące niedoskonałości. Soda oczyszczona równoważy naturalny poziom pH skóry oraz wspomaga wchłanianie wilgoci wgłąb tkanek skóry. Napar z zielonej herbaty zawiera kwas taninowy i witaminę E, promując produkcję kolagenu oraz chroniąc przed uszkodzeniami słonecznymi. Ostatni składnik jakim jest olejek jojoba pomaga nawilżyć skórę. Jego łagodny charakter jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry – nawilżają, a jednocześnie nie zatyka porów.
Składniki:
- 1/4 filiżanki kawy mielonej
- 1 łyżka soli Epsom
- 1 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/4 szklanki naparu z zielonej herbaty,
- 2 łyżki oleju jojoba
Jak stosować peeling z kawy?
Przed stosowaniem peelingu z kawy koniecznie wykonaj test płatkowy sprawdzając reakcję skóry. W rzadkich przypadkach stosowanie peelingu może powodować podrażnienia, zaczerwienia lub inne niepokojąca działania niepożądane. Po przygotowaniu peelingu wetrzyj niewielką ilość w skórę. Jeśli po 24 godzinach na skórze nie pojawią się niepokojące objawy możesz przejść do właściwego stosowania.
Najłatwiej stosować peeling przed kąpielą, nakładając go na lekko zwilżoną skórę. Po rozprowadzeniu mieszanki masuj ciało lub twarz okrężnymi ruchami przez 5-10 minut. Zabieg możesz wykonywać 1-2 razy w tygodniu. W przypadku peelingów zawierających cukier, sól lub inne składniki mocno złuszczające najlepiej ograniczyć się do maksymalnie 1 zabiegu w tygodniu.
Podsumowanie
Peeling z kawy to niedrogi, ale skuteczny sposób na utrzymanie skóry w zdrowej kondycji. Nie tylko zawierają antyoksydanty, które chronią przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, ale działają również jako naturalny środek złuszczający, który usuwa martwe komórki skóry i nadaje twarzy zdrowy blask. Dlaczego więc nie spróbować przygotować domowe peelingu po wypitej kawie? Spróbuj, a nie pożałujesz.